Psykedeelinäkymiä 2017 – Psykedeelien terapeuttinen potentiaali

Psykedeelinäkymiä 2017

 

20. 9. 2017 luentotapahtuma:
Psykedeelinäkymiä 2017 Psykedeelien terapeuttinen potentiaali

Psykedeeleihin kohdistuva tieteellinen tutkimus on viime vuosikymmeninä lisääntynyt huomattavasti. Esimerkiksi LSD:tä, psilosybiiniä, MDMA:ta ja ayahuascaa tutkitaan muun muassa masennuksen, kuolettaviin sairauksiin liittyvän ahdistuksen, traumaperäisen stressihäiriön ja addiktioiden hoidon apuvälineinä, sekä tietoisuuden neurobiologian tutkimuksen työkaluina. Helsingissä luennoidaan aihepiirin tiimoilta syyskuun 20. päivä kahden aihepiirin keskeisen asiantuntijan voimin:

Psychedelics: Therapeutic potential
Robin Carhart-Harris, PhD (London Imperial College, UK)

Robin Carhart-Harris on psykofarmakologian tohtori ja psykoanalyysin FM, joka johtaa London Imperial Collegen psykiatrian keskuksen psykedeelitutkimusryhmää. Hänen tutkimusryhmänsä LSD- ja psilosybiiniaivokuvantamistutkimukset ovat saaneet laajaa huomiota Suomea myöten.

Two decades of ayahuasca research in humans: What have we learned?
Jordi Riba, PhD (Sant Pau Institute of Biomedical Research, SP)

Jordi Riba on farmakologian tohtori ja biolääketieteen tekniikan maisteri, joka johtaa neuropsykofarmakologian tutkimusryhmää Sant Paun biolääketieteellisen tutkimuksen instituutissa Barcelonassa. Riban tutkimusryhmä on tehnyt merkittävää ja monipuolista ayahuascaan liittyvää tutkimustyötä niin psykologian kuin neurologiankin alalla.

Tapahtuman järjestää joulukuussa 2016 perustettu Psykedeelitutkimusyhdistys ry (Psyty), jonka toiminnasta on tapahtumassa lyhyt esittelypuhe. Kiinnostuneille tulee lisäksi olemaan tarjolla Psytyn infopöytä, joka tarjoaa lisätietoa yhdistyksen toiminnasta. Yhdistyksemme on uusi, joten tapahtumaa järjestetään rajallisilla resursseilla. Tämän vuoksi toivomme kiinnostuneiden apua tapahtumasta tiedottamisessa: tapahtumakutsua saa vapaasti jakaa niin kollegoille kuin muillekin aihepiiristä kiinnostuneille.

Tapahtumapaikkana on Balderin sali osoitteessa Aleksanterinkatu 12, Helsinki.
Tapahtuma alkaa klo 17.00. Tilan kahvila on auki.

Liput 15/20e (ennakko/ovi). Liput ovat saatavilla verkkokaupastamme!
Psykedeelitutkimusyhdistys ry:n jäsenet saavat lipun hinnasta 10 euron alennuksen.


September 20th 2017 symposium:
Psykedeelinäkymiä 2017 – The therapeutic potential of psychedelics

The amount of scientific research on psychedelics has considerably increased during the last couple of decades. Substances like LSD, psilocybin, MDMA and ayahuasca are being studied as adjuncts to therapy for depression, addiction, post-traumatic stress disorder and anxiety related to terminal illness, and as tools for research on the neurobiology of consciousness. Two key experts on the subject are lecturing in Helsinki on September 20th:

Psychedelics: Therapeutic potential
Robin Carhart-Harris, PhD (London Imperial College, UK)

Robin Carhart-Harris (PhD in psychopharmacology and MA in Psychoanalysis) is the lead researcher of the Psychedelic Research Group within the Centre for Psychiatry at Imperial College London. Their brain imaging research on LSD and psilocybin have received widespread attention around the world, including Finland.

Two decades of ayahuasca research in humans: What have we learned?
Jordi Riba, PhD (Sant Pau Institute of Biomedical Research, SP)

Jordi Riba (PhD in Pharmacology and a Master’s Degree in Biomedical Engineering) is the lead researcher of the Human Neuropsychopharmacology Research Group at Sant Pau Hospital in Barcelona. Riba and his group have conducted important research on ayahuasca using a variety of methods, including on the neural and psychological basis of the therapeutic effects of ayahuasca.

The event is organized by Psykedeelitutkimusyhdistys ry (Finnish association for Psychedelic Research), of which there will be a brief introduction speech during the event. You may also visit our info stand if you are interested in hearing more. Our organization is newly founded, so we’re organizing the event with limited resources. We therefore ask for the help of everyone interested to spread information: you’re most welcome to share this invitation to colleagues and other people curious of the topic.

The event will be held in Balderin sali, Aleksanterinkatu 12, Helsinki.
Starting time 5:00 pm. The cafeteria will be open.

Tickets: 15/20e (presale/door). Tickets are available from our online store!
Members of Psykedeelitutkimusyhdistys ry get a discount of 10 euros.

Comments are Disabled